

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 4.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.8 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 73 MHz |
| Current Rating | 1.2 A |
| DC Resistance (DCR) | 85 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 2.2 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.5 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1.5 A |
| Saturation Current | 1.2 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 1.2 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.5 A |
| Temperature Rise Current | 1.8 A |
| Max Length | 4.2 mm |
| Max Width | 4.2 mm |
| Min Length | 3.8 mm |
| Min Width | 3.8 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 2868
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.11456 | $1.14560 |
| 50 | $0.10613 | $5.30650 |
| 100 | $0.09832 | $9.83200 |
| 500 | $0.09150 | $45.75000 |
| 1000 | $0.08515 | $85.15000 |
| 3000 | $0.08063 | $241.89000 |
| 5000 | $0.07634 | $381.70000 |
| 10000 | $0.07198 | $719.80000 |
